У квітні 2018 року на Биківнянському меморіалі відбулися урочистості  до вшанування пам’яті жертв масових політичних репресій 1937-1941 рр. На  місці поховань  розстріляних більшовицькою владою людей, відбувся
захід, в якому взяли участь амбасадор  польський - пан Ян Пєкло з дружиною - Ренатою Скурчинською - Пєкло, консул та аташе  Республіки Польщі - пан Томаш Дедерко та пані Клавдія Теноуді, представник Аташе
оборони при Амбасаді Республіки Польщі в Києві - Маріуш Садовський, представники польських осередків: директор «Будинку Польського» в Києві - Марія Сівко, члени Cпілки поляків України,  а також учні та
вчителі  спеціалізованої школи I-III ступенів №23 з поглибленим вивченням англійської мови Деснянського району міста Києва, на чолі з директором школи – Ігнатовим Олександром Володимировичем. Цей захід здійснювався як жалобна поминальна акція, під час якої було покладено вінки та квіти до братських могил, вшановано загиблих хвилиною мовчання, проголошено спільну молитву разом із  ксьондзем Міхалом Бранкєвічем.
      Друга частина заходу була  проведена в актовій залі спеціалізованої школи №23. Учні школи, разом із  відвідувачами  недільної школи, яка працює при Спілці поляків України, на чолі з вчителями – волонтерами
скерованими до праці в Україні з ОРПЕГу - пані Марією Замлевською - Ксьонжек і пані Ренатою Шенявською,  провели урок-скорботи, на якому звучали вірші та пісні українською і польською мовами про ті страшні роки («Прокляті роки» Ю. Клена, «Розстріляне відродження» В. Сосюри,  «Послання пана Когіто» Збігнєва Герберта  та ін.). А науковий співробітник Тамара Бойко розповіла  про те, що відбувалося у 1937-1941 роках на території  України і Польщі загалом, та заповідника зокрема, ознайомила усіх присутніх з видатними постатями, завдяки праці яких ми маємо цей меморіал і можемо вшанувати загиблих. Також до слова було запрошено археолога Андрія Амоса, який розповів про те, як проводилися розкопки, і хто в них брав активну участь. Завершився урок виступом пана Яна Пєкло та пана Томаша Дедерко, які звернулися з проханням до аудиторії ніколи не забувати про те, що діялося в ті страшні роки, і подарували учням книжки з історії. Адже без минулого, немає майбутнього. Хто не знає історії свого краю, той не  вартий  дня прийдешнього.

фото-галерея